טיפול קרניוסקראל להקלה בכאבי ראש באמצעות טיפול במפרק ה- TMJ

רוב כאבי הראש מהם סובלים בני האדם הם ללא ממצאים פתולוגיים. סיבות שכיחות יכולות להיות ממתח ולחצים נפשיים שונים, וחלקם נובע מבעיות במפרק הלסת. בעולם המערבי חיים בני האדם בעומס רב מאוד – אם בעומס רגשי ואם בעומסים ומתחים הנובעים מאופי החיים בתקופה הנוכחית – עומס של מחשבות, עומס בעבודה, קריירה, משפחה, ועוד. עומסים איתם אנו חייבים לתפקד מידי יום. עומסים אלה יוצרים תופעות פיזיולוגיות הבאות לידי ביטוי בעומס רב בשרירים.

השרירים שסופגים חלק גדול מהלחץ הם השרירים שבמפרק הלסת. מפרק הלסת מחבר בין הלסת התחתונה ללסת העליונה (הגולגולת). זהו מפרק מיוחד מאוד כיוון שזהו המפרק היחיד שתלוי באוויר. כשאנחנו בעומס, השרירים הללו נתפסים, ואז הם לוחצים על עצבים ועל כלי דם. הדבר גורם לכאבי ראש, כאבי שיניים, חריקות שיניים, כאבים וצלצולים באוזניים, קושי בפתיחת הפה, בלעיסה ולעיתים אף בדיבור. בבדיקת רופא לרוב לא יימצאו ממצאים פתולוגיים, הכל ייראה תקין, אך הכאב עדיין יישאר. האנשים, הסובלים מכאבים אלה,  אינם מדמיינים אותו, הוא אכן כאב קיים, אך לא ניתן בבדיקת רופא רגילה להסביר את הסיבה. לפי הסטטיסטיקות 10-15% סובלים מכאב זה. הסובלות העיקריות מכאב זה הן נשים בשנות ה- 30 וה- 40 לחייהן. אפשר שכאב זה נובע עומס של שרירים, וניתן לטפל בו בצורה פשוטה מאוד. לא חייבים לסבול.

מכיוון שהגורם לכאבים הוא משולב (מתחים ולחצים לצד לחץ בשרירי מפרק הלסת) הטיפול בשיטת קרניוסקראל במפרק הלסת מתבצע באופן משולב. טיפול ברובד הרגשי וברובד הפיסיולוגי.

בטיפול, מצד אחד, נעשה שימוש בטכניקות להורדת מתחים, להרגעת העומסים והדאגות, ומצד שני, ברמה הפיסית, מתבצעים תרגילים וריכוך של השרירים מסביב ללסת.

לפעמים אנשים פותחים את הפה לפיהוק והמפרק נתפס. מדובר בסימפטום של נעילה של המפרק. אם אין ממצא פתולוגי של גידול או כל ממצא אחר, זה המקום לבוא לטיפול קרניו סקראל, לרכך את השרירים האלה, לעשות תרגילים, לעבוד על תרגילים.

דוגמא לתרגיל היכול להקל על מפרק הלסת- לפתוח מאוד לאט מאוד ברכות את הפה, ולתת ללסת לצנוח כמה פעמים כאלה ללא התנגדות, ולאחר מכן עם התנגדות של כף היד. לוקחים את כף היד ויוצרים התנגדות כלפי הלסת התחתונה. כך אנו מאמנים את השרירים, מאריכים ומגמישים את השרירים כדי למנוע את הכווץ הקיים שם.

למי שחורק שיניים, ויש כאלה שחורקים גם ביום וגם בלילה, מלבד הטיפול של רופא השיניים הסד לילה, ניתן להשתמש בטכניקות של נשימה להורדת מתחים. ניתן גם לעשות עיסוי עם הזרת על החניכיים שבחיך העליון.