חוקרי המרכז לטרשת נפוצה בבית החולים שיבא, תל השומר הראו, כי טיפול בשיטת קרניו סקראל – craniosacral, מצליח לעזור בבעיות במערכת השתן התחתונה ולשפר את איכות החיים של האנשים המתמודדים עם טרשת נפוצה.

בעיות במערכת השתן התחתונה נפוצות בקרב החולים בטרשת נפוצה. מספר מחקרים מעריכים כי הן שכיחות ברמות שונות בקרבשבעים וחמישה אחוזים  מהחולים.

בין הסימפטומים: התרוקנות לא-מלאה, זרימה חלשה, זרימה לא קבועה , קושי במתן שתן, תכיפות, דחיפות וצורך בהשתנה שגורם לאדם להתעורר משנתו בלילה - נוקטוריה. בכדי לטפל בבעיות אלו יש לפנות לניורו-אורולוג.

טיפול הקרניו סקראל – CST, הינו טיפול המתמקד במערכת הקרניו סקראלית, הכוללת בתוכה את מערכת העצבים המרכזית (המערכת שנפגעת במחלת הטרשת הנפוצה). במהלך הטיפול מבצע המטפל המוסמך הערכה של המערכת ולאחר מכן מטפל באמצעות לחיצות עדינות בנקודות מפתח, כאשר המטופל שוכב על הגב.

במחקר הנוכחי בדקו החוקרים, מהמרכז לטרשת נפוצה בתל השומר, האם טיפול בקרניו סקראל יכול לעזור בבעיות המערכת השתן התחתונה. לשם כך נבדקו 28 חולים לפני הטיפול ולאחריו. בהשוואה בין הבדיקות נמצא שיפור מובהק בסימפטומים של מערכת השתן התחתונה, ירידה בשארית השתן כפי שנבדקת בבדיקת האולטרא סאונד ושיפור באיכות החיים של הנבדקים.

החוקרים סיכמו וטענו, כי על אף שמנגנון הפעולה המדויק בו משפיע טיפול הקרניו סקראל עדיין מעורפל. אך ברור מהמחקר כי טיפול הקרניו סקראל יעיל ובטוח לטיפול בבעיות במערכת השתן התחתונה.

http://www.camoni.co.il/?idr=400&p=1011

Complementary Therapies in Clinical Practice 2009